Zalękniony psi mózg

Zalękniony psi mózg

W listopadowo-grudniowym  piśmie dla lekarzy weterynarii Weterynaria w praktyce opublikowany został mój artykuł pt.: "Zalękniony psi mózg-patogeneza, diagnostyka i leczenie zaburzeń lękowych u psów." Zapraszam do lektury :-).     

Sposób, w jaki zwierzę reaguje na potencjalne niebezpieczeństwo zależy od czynników genetycznych, epigenetycznych i od dotychczasowych doświadczeń zwierzęcia. Z roku na rok do lekarzy weterynarii i behawiorystów trafia co raz więcej psów, które reagują nadmiernym strachem i/lub silnym lękiem na bodźce z otoczenia. W mojej praktyce zaburzenia lękowe, w tym lęk separacyjny i fobie dźwiękowe, stanowią zdecydowaną większość zaburzeń behawioralnych diagnozowanych u psów. Leczenie często przynosi poprawę, ale całkowite rozwiązanie problemu jest mało prawdopodobne - z powodu przechowywanych w ciele migdałowatym wrodzonych i nabytych programów reakcji emocjonalnych.

 

 

Nadmierna reakcja na wystrzały fajerwerków - studium przypadku

Nadmierna reakcja na wystrzały fajerwerków - studium przypadku

W marcowym Magazynie Weterynaryjnym w Wydaniu Specjalnym z okazji 25-cio lecia MW zaprezentowanych zostało 25 przypadków klinicznych. Wśród nich mój, w którym opisuję terapię pacjenta nadmiernie reagującego na wystrzały fajerwerków.

 

 

 

 

Fobie dźwiękowe u psów - problem znany, lecz bagatelizowany

Fobie dźwiękowe u psów - problem znany, lecz bagatelizowany

Nawet co drugi pies boi się głośnych dźwięków, takich jak wybuchy petard czy grzmoty (1,2). Niestety większość czworonogów nie otrzymuje profesjonalnej pomocy. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć psich lęków, ponieważ mogą się one przerodzić w fobie, które w przyszłości utrudnią normalne życie psu i jego opiekunom. W terapii zaburzeń lękowych mogą pomóc zmiany w środowisku zwierzęcia oraz użycie technik modyfikacji behawioralnej wsparte, w razie potrzeby, podaniem leków.

 

 

 

 

Dlaczego koty nie lubią hałasu

Dlaczego koty nie lubią hałasu

Nie tylko człowiek lubi ciszę. Zwierzęta cenią ją jeszcze bardziej, bo mają znacznie lepszy słuch.